Solen sken i kapp med barnens ansikten på ABK-dagen på Gamlegården. Det var en lyckad dag med många glada besökare som kunde åka karusell, fiska i fiskedammen och smaka på korven som ABK bjöd på. Damfotbollslaget KDFF och herrhandbollslaget IFK med deras tillhörande maskot Krutis var också på plats denna härliga höstdag.
2022-09-19
Några andra som också hade fullt upp var ABK:s miljövärdar Elisabeth och Iman. Det var många som ville prata med dem och se vad de hade att visa - förutom att lära sig mer om sopsortering kunde alla ge sitt bidrag till ett finare Gamlegården. Dagen till ära var det nämligen också "Håll Sverige Rent"-dagen så om man hjälpte till att samla ihop sopor kunde man även få ett fint pris.
ABK:s egen skönsjungande fastighetsskötare Russ Reitter underhåll i tre timmar med massor av sång bland annat med covers och några egenskrivna låtar.
Efter två års pandemi och ovisshet har ABK valt att satsa på två mindre arrangemang i år i stället för ABK:s Kulturdag och Österängsfestivalen. Därför anordnades ABK-dagen på Österäng och på Gamlegården. Förhoppningen är att kunna genomföra ABK:s Kulturdag igen kommande år.