Nya planteringar ger Galleria Boulevard ett lyft
Bakom de nya planteringarna i Galleria Boulevard ligger ett nära samarbete mellan flera aktörer. Arkitektbyrån Sesam tog fram teman och utformning, Skanska byggde planteringskärlen och ABK:s Lina Håkansson fick med sin erfarenhet av växter, fria händer att välja vilka som skulle planteras.
- Kul med vad man kan skapa med lite grönt. Det har blivit en helt annan känsla i gallerian, säger hon och ler.
Två stora planteringar möter nu besökarna. Den ena har safaritema med kaktusar i olika former och höjder, där ett lager krossat tegel ger känslan av ökensand. Den andra har havstema med växter i olika nivåer och klätterväxter som skapar en grön växtvägg.

En utmaning var att växterna skulle trivas i gallerians mörka miljö. Därför anpassades belysningen särskilt för planteringarna, med fokus på växternas behov.
Projektet har präglats av ett nära samarbete mellan Sesam, Skanska, Levins och flera avdelningar inom ABK.
- Fokuset har hela tiden varit vad som är bäst för växterna. Planerna har fått ändras när det behövts och det har fungerat väldigt bra, säger Lina.
Besökarna verkar uppskatta resultatet. När Lina är på plats för att vattna och sköta planteringarna stannar många till för att berätta hur fina de tycker att de är.

